DB JUNK'ta kullanılan fotoğraflar ve içerik izinsiz yayınlanamaz...

6.02.2013

DB Berdan SS 2013, LFW 2013

Haut Boheme / High Boheme
Londra Moda haftasında defilesini yaptığımız koleksiyonun hikayesi; 
Yirminci Yüzyılın başlarındaki Fransız, “Golden Era” diye de bilinen Belle Epoque’dan  esinlenerek hazırladık Yaz 2013 Koleksiyonumuzu. Dönemin öncülerinden bohem akımının etrafı sarmasıyla ve tabii Absinth’in etkisiyle yeşil periler ve daha nice sürreal yaratıklar görünmeye başlamıştı.  

We are inspired from the famous early 20th century (as the French would say)  Golden Era, Belle Epoque. With the sensational Bohemianism around the air and with the help of bitter Absinth taste in their mouths,  the green fairies and other different  surreal world of wonders were in the air.  Belle Epoques bohememian artist Henri de Toulouse-Lautrec helped us understand the eras sence of culture. After victorian era, fluffy skirts and huge shoulders transformed into tight beaded long dresses, silk gloves, generously big jewels. And the essence of oriantalism mixed with surrealism became awfully popular... In some of the DB BERDAN designs you can also see romantism which is also another trend in the Golden Era. You will see in our collection a range of pastel tint colors, french laces and silk chiffons.
Generally you can see different people from the history of life in our collections. This time we have used Mata Hari in one of our prints. Our prints were collaborated with the Turkish illustrator Merve Morkoç. She had helped us transform our dream prints into reality. Our prints shows the surrealism of the golden era. Also, rabbit headed carousel shows the fun side of the collection which is also surreal.  
Smooth texture that you can feel when you touch the surface of our fabric that has also made our prints bright. We always have a vintage feeling in our collection and this time we have used the beading technique with printed fabrics and used pearls with prints toghether. Making them look like a piece of jewelery. We have also used, that we thought it would be a part of our theme, gems and pearls. We have used the detailed workmenship, beading techniques to make smooth transitions to continue the feeling of the smoothness. We love using handworkmanship and we generally love using it in our collections. 

Dönemin bohem hayatını resmeden Henri de Toulouse-Lautrec bize dönemin ruhunu anlamamızda yardımcı oldu. Victorian döneminden sonra artık darlaşan bol işlemeli uzun elbiseler, ipek eldivenler, bol mücevherler, ve oryantalizm akımı ile sürrealizmin birleşimi... 

Genel olarak bazı BD Berdan tasarımlarında pastel tonların, Fransız dantellerinin, ipek şifon ve işlemelerin kullanıldığı dönemi yansıtan romantizm de görülmekte.  

Sürreali destekleyen desenlerimizi İllüstratör Merve Morkoç yaptı. 

Genel olarak koleksiyonlarımızda tarihsel figürleri de kullanabiliyoruz. Veya aşağıdaki mayoda da kullandığımız dönemi yansıtan erkek figürü aslında belli bir kimliği olmayan ve koleksiyonumuz kısmen Edwardian'dan geldiği için Edward ismini taktığımız bir karakter:)
Koleksiyon feminen olmakla birlikte sürreal ve punk izlerini görebilmek mümkün. Modellerimizi klasik güzellikte değil, kendi çizgimize daha uygun gördüğümüz karakteristik özellikte ve androjen modellerden seçtik.

Bu defa içinde Mata Hari’nin de bulunduğu desenler o dönemin sürrealliğini yansıtıyor. 


Ayrıca desenlerde tavşan kafalı Carousel dönemi yansıtırken sürreal oluşuyla da hem eğlenceli hem de koleksiyonu destekleyici nitelikte.

Kayganlık hissi uyandıran saten kumaşa basılmış desenler, kumaşın yapısı nedeniyle daha canlı duruyor.
 Çizgimizde var olan vintage etkisini bu defa desenlerin üzerini işlediğimiz incilerle destekledik.
İngilizler kritiklerinde daha çok; koleksiyonun punk oluşunu vurguladılar...
 Temamıza da uyduğunu düşündüğümüz inci ve kasalı taşları kullandık. İşlemeyle daha yumuşak geçişler yaparak o kayganlığın içine doku kattık. 
Desen işleme birlikteliğini seviyoruz ve çok kullanıyoruz. 
Sahnenin ucundan 3 saniye kadar selamlama ile içeri kaçtık:)
Deniz Berdan, Begüm Berna
DB Berdan
Genel olarak anne kız tasarımcı olmamızı çok sevdiler:)

10 yorum:

 1. Bu koleksiyonunuzu çok beğendim. Tebrikler.

  YanıtlaSil
 2. gittikce gelistiryorsunuz. ama fitting niye bu kadar kotuydu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler:) Aslında bir straples elbisemizin modele yarım beden büyük gelmesi dışında fitting problemi hiç yaşamadık. Karma defilede çıkış hakkımız 16 olmasına rağmen bizi 20 look ile çıkardılar:)

   Sil
 3. harika olmuş, bir kaç tane parçayı ayrıca çoooookkkkk beğendim tebrikler :)

  YanıtlaSil
 4. Harika bir koleksiyon olmuş...

  YanıtlaSil
 5. peki bu elbiselerin fiyatını nasıl öğrenebiliriz ayrıca baska illerden nasıl ulasacagız istediğimiz modele

  YanıtlaSil
 6. daha once sorulmus, ancak ben de yazmak istedim. bu elbiselere nereden ulasabiliriz?

  YanıtlaSil
 7. yazdigim mesaji yollayabildigimden emin degilim, o yuzden tekrar yazacagim: Bu elbiseleri nereden alabiliriz?

  YanıtlaSil
 8. I wanted to thank you for this great read!!

  I certainly loved every bit of it. I have got you book-marked to
  check out new things you post…

  my web page buy instagram likes

  YanıtlaSil