DB JUNK'ta kullanılan fotoğraflar ve içerik izinsiz yayınlanamaz...

26.10.2012

Sahne mi Şovdan, Şov mu Sahneden!...

Bu yıl İkea’nın ev tekstili ile değişim yılı olması nedeniyle yaptığımız İkea Kostüm performans şovunun hazırlıklarını paylaşmak iistedim sizlerle. Hangi fikirlerle yola çıktık? Nasıl hazırlandık? Merak edenler için hazırlık görüntüleri ve kısa detay anlatımları için birkaç post hazırladım:)
Proje kostüm ve sahne enstelasyon çalışması olarak iki kısımdan oluşuyor. Bu iki kısım birbirini destekleyen ve tamamlayan nitelikteydi. bu nedenle de aynı derecede önem taşıyordu bizim için. Begüm'le işlerimizde hep bir iş bölümü yaparız. Beg bu defa daha çok sahne kısmını üstlenirken ben de kostüm işini üstlenmiştim. Bir proje geldiğinde en sevdiğimiz kısım başlangıçtaki proje geliştirme, fikir ve tasarım aşaması oluyor:)
Artık herşey bittikten sonraki son kare aşağıda ama öncesini merak edenler için bu postu hazırladım:)
Aşağıda şovdan bir gün önce artık son hazırlıkları yaparken...
Alternatif malzemelerle çalışmayı sevdiğimizi az çok tanıyanlar biliyor ama bunca malzemeyi sınırsız kullanma fikri bizi çok heyecanlandırdı. Önerimizle de proje gelişti ve bir kostüm performans show’a dönüştü. Sağda Beg kendini kaptırmış gidiyor:) Şovda olamadı ancak atölye kısmında bolca yer aldı:)
Projeyi oluştururken ilk olarak İkea tekstil ürünlerinin fotoğraflarını çektik ve bize en çok uyan desenleri belirledik. Bu projenin yıldız ürünü ise bu surat desenli kumaş oldu. Genel olarak hem kostümlerde hem de sahnede ağırlıklı olarak kullandık. Onu destekleyen diğer geometrik kumaşalarda desen birlikteliğine çok uygundu ve hiç zorlanmadık:)
Bizim üstlendiğimiz 25 m2'lik sahne dekoru sonradan monte edilebilmek üzere parçalardan oluşuyordu. Bunlar üzerinde daha çok yatık bir şekilde çalıştık. Kolaj mantığı ile tasarladığımız sahneyi yaparken atölyemizde Cuma usta ve Adem ile çalıştık. Baksanıza sağdaki şifonyerin kaplamasına:) Şahane değil mi? Evinde al kullan, nasıl farklılaşmış, zenginleşmiş:) Fikirlerimizi hayata geçiren bu iki değerli insana buradan teşekkür ediyoruz:)
Parçalar bir araya gelince gerçekten şahane bir tablo oluştu. Binlerce çiçek, yumuşak oyuncak ve karton bardak gibi pekçok malzeme çok miktarda kullanıldı...
Aslında ev dekorasyonunda ortama en çok sıcaklık katan malzemelerden biri ev tekstil ürünleridir. İkea’nın ev tekstil ürünleri ile evinize hayat getirin projesini en eğlenceli şekilde yansıtmayı planladık. 
Yeri siyah beyaz seramik karolarla döşedik...
Şovdan sadece yarım saat önce:)
İkea'ya girdiğinizde belki birçoğunuzun dikkatini çekebilecek lambalardan biridir altta soldaki, sağda ise bizim o lambadan yola çıkarak hazırladığımız kostümün backstage görüntülerinden:)
Aşağıdaki sehpa yine bizim çok beğendiğimiz tasarımlarından biriydi ve biz ondan yola çıkarak sağdaki kostüm ile yorumladık...
Aşağıdaki saati puantiyeli kolsuz form ile yorumlamıştık:) Sağdaki plastik banyo perdeleri ise ilham veren malzemelerden:)
Bu yumuşak oyuncakları sahnede, kostümde ve koltukta 1500 adedin üzerinde kullandık:)
Dalmaçyalılar kürklü ceketimize ilham olurken kafaları ise yakamızdaydı:) Sağdaki bardaklar ise bir kostüme işleme oldular:)
Soldaki oyuncaklar işlenirken sağdaki karton bardakları sprey boya ile boyayıp sahnede kontür olarak kullandık. Ayrıca kapıyı vurgulamak için de adeta spot etkisi yarattılar:) 800 adet karton bardak kullanırken onları metalik altın rengine sprey boya ile boyayıp yüzeye vidaladık...
Her proje için öncesinde mutlaka fotoğraf çekiyoruz. Ön araştırmamızın birinci aşaması fotoğraflamak...
Bu kek kalıplarını elbiselerde tıpkı kumaş gibi kullandık...
Banyo paspaslarından hazırladığımız sweatshirt elbise tamamen elde dikildi:)
Sahnede ne kostümde 1500'ün üzerinde çiçek kullandık ve sağdaki postları boyayarak hem sahnede hem de kostümlerde kullandık:)
fotoğraflar Deniz Berdan

11 yorum:

 1. Harika , ellerinize saglik .....

  YanıtlaSil
 2. Çok büyük bir emek var,ilginç ve heyecan verici bir şov olmuş.fikrinize ve emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 3. Çoook güzel görünüyor..Tebrikler! e-nsisters.blogspot.fr

  YanıtlaSil
 4. Harika olmuş, markayla sizin kendi tarzınızı birleştirince çok özgün bir iş çıkmış ortaya :)
  http://smartchickmine.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 5. Bütün çalışma çok güzel, tüm ekibin ellerine sağlık, tek tek sayamayacağım ama öne çıkanlar mekan tasarımı, lambadan elbise, kürk çeket, paspas tişört hepsi çok yaratıcı, ellerinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 6. bu calismaya hayran olmamak ve takdir etmemek imkansiz!
  size yurekten alkis


  http://www.nesliyildirim.com/

  YanıtlaSil
 7. muhteşem bi ekipsiniz siz, inanılmaz aile diyorum ben size! :)
  Sahnenin şahaneliği icin Beg'i, kostümlerin herzamanki gibi sıradışılığı için de sizi alkışlıyorum! bir battaniyeyle, bikac oyuncak parçası ve kumaşla ancak bu kadar harikalar yaratılabilir:)

  YanıtlaSil
 8. Marjinaligi severim. ;)

  http://malikarakurt.blogspot.de

  YanıtlaSil
 9. Ben hepsini ayrı ayrı sanatsal buldum. Pek güzel!
  Benim de DIY-Kendin Yap blogumu merak edersen:

  http://muguettt.blogspot.com

  YanıtlaSil
 10. I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very еasy on thе eуеs ωhich mаkеs it much mοre рlеaѕant foг me to comе
  hеre and visit moгe often. Did
  уou hire out a developer tо сreate
  your thеme? Ѕuρerb worκ!

  Heге is mу sitе :: seopressor
  my webpage: seopressor version5

  YanıtlaSil